Technologia komputer-płyta (CTP) jest używana codziennie w warsztatach offsetowych, fleksograficznych i sitodruku. Urządzenia typu komputer-płytka – laserowe systemy trawienia płyt – dopiero niedawno zostały wprowadzone w branży tampondruku. Jednak dzięki najnowszym osiągnięciom systemy laserowe mogą podbić rynek tampodruku w ciągu najbliższych kilku lat.

Zalety CTP:

o W systemach laserowych użytkownik może przekonwertować cyfrowy plik graficzny na wytrawiony obraz najwyższej jakości w zaledwie 1–5 minut.

o Eliminowane są koszty folii, chemikaliów, wysyłki materiałów eksploatacyjnych, jednostek narażenia i usuwania materiałów niebezpiecznych, podobnie jak umowy na konserwację sprzętu do przetwarzania oraz koszty outsourcingu produkcji blachy stalowej. Obustronnie trawione laserowo płyty mogą wykonać do czterech zdjęć, co zmniejsza zużycie płyty.

o Istnieją cztery kroki do utworzenia płytki: zaimportuj plik graficzny do oprogramowania systemowego, zastosuj wzór półtonów do obrazu, wprowadź parametr głębokości trawienia w oprogramowaniu operacyjnym lasera i naciśnij Start.

o Grafiki generowane laserowo pochodzą z pierwszej generacji, więc nie ma utraty rozdzielczości.

o Głębokość trawienia i wzór rastra można dokładnie dopasować do rodzaju drukowanego obrazu, lepkości i reologii użytego tuszu, prędkości prasy drukarskiej i twardości użytych podkładek drukujących. Ponieważ specyfikacje mogą być przechowywane na komputerze, uzyskana jakość obrazu jest całkowicie powtarzalna.

o Laserowe systemy CTP mogą brać pod uwagę ustawienia operacyjne dla precyzyjnej, kombinowanej precyzyjnej / pogrubionej i pogrubionej grafiki.

o Płyty grawerowane laserowo mają akwafortę o prostych ścianach i bardziej precyzyjny kałamarz niż płyty polimerowe oraz cienkie lub grube blachy stalowe.

Wybór systemu CTP:

1. typ Laser

Obecnie do produkcji tampondruku stosowane są trzy rodzaje laserów: pompowany diodowo granat itru i aluminium (YAG), laser z włókna iterbu (długość fali YAG) i CO2. Główne różnice między tymi jednostkami to konserwacja, wielkość plamki i zdolność do trawienia różnych materiałów.

Konserwacja – Pompa YAG z diodą ma pręt diodowy, który się nagrzewa i może wypaczać po około 10 000 godzin pracy, co powoduje, że jego wymiana jest kosztowna. Lasery z włóknami iterbu i CO2 nie mają listwy diodowej, więc nie ma wymagań konserwacyjnych do 70 000 godzin pracy.

Rozmiar kropki – Ponieważ długość fali lasera YAG (1,064 mikrona) jest dziesięć razy mniejsza niż długość fali CO2 (10,64 mikrona), ta pierwsza może generować bardziej szczegółową grafikę niż CO2.

Materiały – Lasery YAG są idealne do metali. Wiązka lasera CO2 jest lepiej absorbowana przez materiały organiczne – drewno, papier, plastik, szkło, tekstylia i gumę.

2. Oprogramowanie

Aby zapewnić płynną integrację z obiegiem pracy firmy docelowej, oprogramowanie laserowe musi mieć możliwość importowania plików .ai (Adobe Illustrator), .dxf (CorelDRAW, AutoCad) i .bmp (mapy bitowe, gradienty, przetwarzaj kolorowe obrazy).

Aby uzyskać wzór półtonów lub kropek, oprogramowanie musi być w stanie zastosować różne kreskowania (lub odległości między liniami lasera) do obrazu. Małe kreskowanie może być użyte do grafiki cienkiej, większe kreskowanie zapobiega „kreskowaniu” dla pogrubionej grafiki.

Moc i częstotliwość lasera musi być zmienna, aby precyzyjnie dostroić głębokość płyty i zapewnić najlepszą płytę drukującą dla rodzaju atramentu, prędkości produkcji i podłoża. Docelowa głębokość trawienia w płycie wynosi 0,001 “

3. Funkcje systemu

Systemy CTP mają kilka dostępnych funkcji, które należy wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar systemu – system samodzielny lub biurkowy
  • Oprogramowanie do śledzenia wektorów
  • Mikroregulacja ogniskowej
  • Systemy rejestracji dysków
  • Systemy ewakuacji cząstek
  • Wskaźnik laserowy przed trawieniem
  • Dostępność automatycznego ładowania
  • Dostępność przyszłej ekspansji

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę Inkcups Now na temat drukowania z komputera na płytkę i grawerów laserowych z komputera na płytkę.

Benjamin Adner, prezes Inkcups Now Corp.