Skarbiec to specjalny rodzaj skarbca, który jest skonfigurowany do przechowywania długiej broni. Używanie nie ogranicza się do broni palnej i powiązanych przedmiotów. Inne kosztowności można przechowywać w sejfie wraz z bronią palną.

W poprzednim artykule zidentyfikowałem kilka bardzo podstawowych pytań, które powinieneś sobie zadać, aby określić swoje potrzeby przed zakupem skarbca. W tym artykule chcę dać ci wskazówki na temat tego, na co zwrócić uwagę, budując sejf bezpieczny, abyś mógł wybrać model, który jest zarówno bezpieczny, jak i niedrogi.

Pomyśl o tym powiedzeniu: „Dostajesz za co płacisz”. To stwierdzenie jest bardzo poprawne, jeśli chodzi o wybór sejfu na broń. Po określeniu potrzeb i budżetu przy niewielkiej wiedzy na temat bezpiecznego budowania możesz znaleźć sejf, który jest zarówno bezpieczny, jak i niedrogi.

Istnieją dwa główne rodzaje materiałów używanych do budowy skarbców broni. Pierwszy to solidna stalowa walcowana płyta. Blachy stalowe są dostępne w grubościach od ¼ cala do ponad 1 cala i zapewniają wysoki stopień zabezpieczenia przed próbą wtargnięcia. Dzięki sejfowi wykonanemu z hartowanej blachy stalowej próby uzyskania dostępu przez kucie i wiercenie są niezwykle trudne. Im grubsza stal, tym więcej czasu i wysiłku wymaga wiercenie lub cięcie.

Sejf wykonany z ciężkiej blachy stalowej jest właśnie taki – ciężki. Ważący 700-1000 funtów, taki sejf prawdopodobnie nie zostanie zabrany przez włamywacza, ale właścicielowi trudno jest go umieścić i zainstalować i może wymagać wzmocnionej podłogi. Wadą stalowej płyty jest to, że jest wrażliwa na ciepło i może być łatwo uszkodzona za pomocą palnika tnącego.

Masywny stalowy sejf jest ciężki. Będzie to trudne. Przesuwaj drzwi do przodu i do tyłu, a poczujesz ciężar. 1-calowe drzwi kompozytowe mogą zawierać tylko 25% stali znajdującej się w drzwiach z litej stali 3/8 cala. Ta dodatkowa waga oznacza dodatkowe bezpieczeństwo.

Kompozyt składa się z cieńszych blach stalowych, które są warstwowe podobnie jak sklejka, a być może także z innych materiałów. Materiały kompozytowe na dolnym końcu mogą składać się z gipsu, pianki, tworzywa sztucznego lub materiału organicznego, który jest umieszczony między dwiema warstwami cienkiej blachy. Bezpieczny sejf jest bardzo wrażliwy na elektronarzędzia i można go rozciąć za pomocą prostej piły tarczowej dla stolarzy z twardym metalowym ostrzem.

Wysokiej jakości materiały kompozytowe nakładają więcej arkuszy z hartowanej stali i być może są ognioodporne. Warstwa ze stali nierdzewnej może stanowić barierę przed palnikiem tnącym. Dzięki wyższej odporności na ciepło niż stal standardowa stal nierdzewna jest prawie niewrażliwa na wejście do palnika.

Kiedy kupujesz broń bezpieczną, nie skupiaj się całkowicie na wnętrzu. Bezpieczeństwo treści zależy od konstrukcji samego pudełka. Jeśli chodzi o zabezpieczenie broni palnej i innych kosztowności, potrzebujesz stali, na którą Cię stać.

Poszukaj mojego następnego artykułu „Skarbiec – zamki, zasuwy i akcesoria”