Wrażenia przy użyciu płyty podstawowej z szelaku są obecnie nieco nieaktualne, ale w niektórych miejscach nadal są stosowane. Głównym celem płyty podstawowej jest odtworzenie struktur jamy ustnej na lanym gipsie poprzez zastosowanie nacisku.

Ta metoda jest tania i dlatego jest nadal stosowana w wielu małych miasteczkach. Obsługa jest również łatwa, ale tylne spadki polegają na tym, że nie można zarejestrować głębokości bruzdy i niektórych niewielkich struktur w wycisku.

Instrumenty:

* Płyta podstawowa szelaku (zarówno dolna, jak i górna szczęka)

* Magiczna lampa

* Podstawowy zawód

* Bawełna

* Nożyczki.

* Dolna płyta podstawy szelaku

* Płyta podstawy szelaku szczęki górnej.

Procedura:

Płyta podstawowa z szelaku jest pobierana (trójkątna dla górnej szczęki i w kształcie podkowy dla dolnej szczęki), płyta podstawowa jest następnie częściowo podgrzewana w płomieniu, nie aż do stopienia, ale do miękkości, aby można ją było dostosować do tynku. Po idealnym zmiękczeniu zmiękczona płyta podstawy jest pobierana i dopasowywana do tynku ręcznie i przy użyciu bawełny, dzięki czemu płytę podstawy można łatwo dopasować do bruzdy. Po dostosowaniu wosku do odlewu wystający nadmiar odcina się nożyczkami. Następnie poczekaj chwilę, gdy będzie to trudne, a następnie usuń go. Odcisk jest czytany do użytku.

Jest to chwilowe wrażenie, które może zmieniać wymiary, gdy zmienia się temperatura. Dlatego należy postępować ostrożnie.

Jest to sztywny materiał, a wrażenie stosuje się w podstawowych odlewach.